Otwarcie Portu Czystej Energii. To kolejny ITPOK w Polsce.

24 marca oficjalnie otwarto gdański ITPOK – instalację termicznego przekształcania odpadów komunalnych, Port Czystej Energii. Gdańsk i blisko 40 partnerskich gmin z Pomorza, mają zagwarantowane zagospodarowanie uciążliwych odpadów na najbliższe dziesiątki lat.
Podczas uroczystości uruchomienia zakładu list gratulacyjny na ręce Prezesa Sławomira Kiszkurno, w imieniu Stowarzyszenie Producentów Energii z Odpadów SPEO wręczył Jarosław Kołodziejczyk z z Krakowskiego Holdingu Komunalnego (Dyrektor Jednostki Realizującej Projekty Energetyczne). Wśród gości znaleźli się też inni członkowie naszego stowarzyszenia, m.in. Zarząd MPO Warszawa: Adam Chwieduk i Andrzej Daniluk.
– Otwarciem Portu Czystej Energii rozwiązujemy jednocześnie trzy kwestie związane z gospodarką odpadami komunalnymi: bezpiecznie je zagospodarowujemy i jednocześnie uzyskujemy energię i ciepło z odpadów. To trudy, wieloletni projekt, z którego możemy być dumni i przyniesie realne korzyści dla Gdańska – podkreślała Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
– Bez wsparcia funduszy unijnych, bez zaangażowania Unii Europejskiej nie udałoby się nam przeprowadzić tak dużej inwestycji. Całkowity jej koszt to ok. 800 mln zł, z czego ponad 270 mln to wsparcie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – podkreślał wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Jacek Karnowski.
PODSUMOWANIE GORĄCYCH ROZRUCHÓW INSTALACJI
Podczas gorących rozruchów sprawdzano działanie instalacji i kalibrowano systemy i działające w niej urządzenia. Odbył się próbny odbiór ciepła z GPEC oraz testy turbiny i generatora. W trakcie trwających od lipca 2024 r. testów spalono 41 000 ton nienadających się do recyklingu odpadów komunalnych, a od października do grudnia wyprodukowano aż 10 000 MWh energii elektrycznej. Ta ilość energii wystarczyłaby na pokrycie zapotrzebowania Gdańskich Autobusów i Tramwajów przez 3,5 miesiąca. Inwestor, tj. Port Czystej Energii Sp. z o.o., wydał wykonawcy tzw. świadectwo rozruchu i 5 lutego zakład przeszedł w okres eksploatacji, czyli rozpoczęła się regularna obsługa obiektu, dostawy odpadów z instalacji komunalnych oraz produkcja energii i ciepła z odpadów.
PARAMETRY TECHNICZNE PORTU CZYSTEJ ENERGII
W ciągu roku Port Czystej Energii przekształcać będzie termicznie 160 000 ton nienadających się do recyklingu odpadów komunalnych. Wyprodukuje z nich 114 000 MWh energii elektrycznej i 509 000 GJ energii cieplnej. Ta ilość wyprodukowanej energii elektrycznej wystarczy na pokrycie 6,5 roku potrzeb dotyczących oświetlenia ulicznego w Gdańsku. Ilość wytwarzanego ciepła zapewni pokrycie zapotrzebowania 70 000 gospodarstw domowych latem i 19 000 gospodarstw domowych zimą.
FINANSOWANIE INWESTYCJI
Realizacja Projektu jest ostatnim, brakującym ogniwem gminnych systemów gospodarki odpadami komunalnymi w regionie pomorskim, umożliwiającym jego optymalizację przy jednoczesnym zapewnieniu wysokich standardów środowiskowych. Inwestycja dofinansowana została z Funduszu Spójności UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Współfinansowanie pochodzi z pożyczki udzielonej przez NFOŚiGW, a także z kredytów z PKO BP S.A. Łączny koszt projektu netto to 662 996 523,06 PLN.















