SPEO na konferencji termiczne przekształcanie odpadów w Warszawie

SPEO na konferencji termiczne przekształcanie odpadów w Warszawie

W Warszawie odbyła się w zeszłym tygodniu 20. Konferencja Termiczne Przekształcanie Odpadów – Odzysk Energii organizowana przez Abrys dla Środowiska, na której nie mogło zabraknąć Stowarzyszenia Producentów Energii z Odpadów SPEO.

W Radzie Programowej Konferencji znaleźli się: Przewodnicząca SPEO Alina Pisiecka (Wiceprezes PUHP LECH Białystok), Szymon Cegielski (Dyrektor ITPOK w Poznaniu – PreZero Zielona Energia) i Zdzisław Gawlik (Prezes MPO Warszawa). W skład Rady programowej wchodzili także Marta Gurin z CEWEP (organizacja skupiająca spalarnie i krajowe stowarzyszenia spalarniowe) oraz dwaj znamienici profesorowie propagujący ideę ITPOK – Tadeusz Pająk i Grzegorz Wielgosiński.

W imieniu SPEO wystąpił radca prawny naszego stowarzyszenia dr hab Artur Modrzejewski, prezentując temat “Rola SPEO w tworzeniu uwarunkowań przyjaznych dla budowy i eksploatacji ITPOKów w Polsce”.

Podczas trzydniowego spotkania aktywny udział wzięli także inni członkowie SPEO. Szymon Cegielski (PreZero Zielona Energia) poprowadził sesję tematyczną dotyczącą technologii i rozwiązań dla branży termicznego przekształcania odpadów. Panel dyskusyjny „Nowe inwestycje w starciu z przeciwnikami inwestycji” prowadził Sławomir Kiszkurno (Prezes Port Czystej Energii w Gdańsku). Wykład na temat rozbudowy ZUSOK w Warszawie poprowadził Zdzisław Gawlik Prezes MPO Warszawa, a w imieniu PreZero Polska wystąpił Robert Leszczyński, który mówił na temat przeglądu metod wychwytu, magazynowania i wykorzystania dwutlenku węgla.
W ostatnim dniu konferencji, jej uczestnicy zwiedzali budowę Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych, który będzie największym ITPOK-iem w Polsce. Jego otwarcie planowane jest w 2024 r.

Zdjęcia: SPEO, Abrys dla środowiska, PreZero Polska.


SPEO na konferencji termiczne przekształcanie odpadów w Warszawie